Office of Undergraduate Studies

Departmental and Collegiate Awards

At honors assemblies at the end of each spring semester, the university presents awards recognizing the outstanding achievement of individual students. The departmental awards are based on achievement in specific academic disciplines. Some of the departmental and collegiate awards are based on a combination of leadership, scholarship, and service. The collegiate awards for students with the best academic records take into account credit load, grades, and the proportion of courses taken for evaluative grades (i.e., not taken Pass/No Pass).

Accountancy

  • The Apple Growth Partners Scholarship Award
  • The Beta Alpha Psi Award for excellence in accounting
  • The Beta Alpha Psi Scholars Recognition Award for outstanding scholarship among members of the Pi Chapter
  • The Andrew D. Braden Award for Excellence in Auditing and Financial Reporting Studies
  • The Cashy Family Scholarship Award
  • The Cohen & Co./Beta Alpha Psi Leadership Award
  • The Dean's Award in Accounting
  • The Dean's Award in Accounting/The Deloitte Award to an outstanding junior majoring in Accounting
  • The Department of Accountancy Academic Achievement Award
  • The Thomas Dickerson Award for Excellence in Professional Accountancy Studies
  • The Accounting Achievement Award/Ernst and Young Award
  • The Louis E. Levy Scholars in Accountancy
  • The Ohio Society of Certified Public Accountants Cleveland Endowment Scholarship
  • Saltz, Shamis & Goldfarb/SS&G Scholarship Award
  • The Dean's Award in Accounting/Skoda, Minotti & Company Award for an outstanding underclassman
  • The Wallach-Lee Families Scholarship Award

Anthropology

  • The Callender Memorial Award for outstanding achievement in anthropology
  • The James Dysart Magee Award for the senior year to an outstanding student in social and behavioral sciences
  • The Jonathan F. Plimpton Award to a graduating senior for outstanding achievement in anthropology
  • The Ruth and Newbell Niles Puckett Award to a graduating senior for outstanding achievement in anthropology

Art History

  • The Muriel S. Butkin Art History Prize for overall best performance and highest grade point average by an undergraduate art history major
  • The Noah L. Butkin Award for the best term paper on an art history topic written by an undergraduate
  • Friends of Art Prize awarded to an undergraduate senior art history major for distinction in the field of art history

Art Studio

  • The Charles E. Clemens Prize for outstanding talent and accomplishment in art
  • The William Grauer Award for excellence in art studio courses
  • The Doris Young Hartsock Prize for excellence in art education
  • The Hazel Gibbs Herbruck Prize for excellence in art education
  • The Kennedy Prize for creative work in art
  • The Arnold Philip Award for excellence in art

Astronomy

  • The Jason J. Nassau Prize to an outstanding senior student in astronomy

Biochemistry

  • The Merton F. Utter Prize to a candidate for the BA majoring in biochemistry for outstanding achievement
  • The Harland G. Wood Prize for outstanding performance by a graduating senior majoring in biochemistry who is a candidate for the BS in Biochemistry

Biology

  • The Daniel Burke Prize for excellence in both biology and chemistry
  • The Francis Hobart Herrick Prize for outstanding biological research and academic excellence in biology
  • The Russell M. Lawall Prize in Biological Sciences for excellence in biology
  • The Flora Stone Mather Alumnae Award in Biology for outstanding academic performance in biology
  • The Michelson-Morley Undergraduate Research Prize in the Biological Sciences for outstanding research presentation, funded by the Howard Hughes Medical Institute
  • The Ralph A. Spengler, Jr. Award for excellence in plant science
  • The J. Paul Visscher Memorial Award of the Cleveland Audubon Society to the senior or graduate student who demonstrates outstanding ability and promise in the field of ecology or environmental science

Biomedical Engineering

  • The Jose Ricardo Alcala Memorial Award for biomedical engineering research
  • The Mark Bernstein Memorial Award to a senior biomedical engineering major for outstanding achievement in academics and leadership, contributions to research, and service to the university, department or community
  • The Biomedical Engineering Chairman’s Award for outstanding academic achievement and service to the biomedical engineering community
  • The Biomedical Engineering Faculty Award for outstanding academic achievement, and service to the biomedical engineering community
  • The Biomedical Engineering Research and Engineering Award for outstanding performance in biomedical engineering research combined with outstanding academic achievement
  • The Biomedical Engineering Scholarship Award
  • The Cristina A. Camardo Award to a biomedical engineering student in recognition of his or her leadership and service within the university community
  • The Srinivasa (Vasu) P. Gutti Chairman's Award to a biomedical engineering student for outstanding scholarship and leadership in biomedical engineering
  • Outstanding Senior Project Presentation Award
  • Outstanding Undergraduate Teaching Assistant Award
  • The Gheorghe and Claudia Mateescu Award for Research in Imaging
  • The J. Thomas Mortimer Cooperative Education Award
  • Outstanding Industrial Experience Award

Chemical Engineering

  • The Monroe J. Bahnsen Award to a senior for achievement in chemical engineering whose work in design and research projects has been outstanding.
  • The Connie Ilcin Award to the student who exhibits outstanding performance in chemical engineering
  • The Carl F. Prutton Chemical Engineering Award to the senior whose academic performance merits his or her selection as outstanding.
  • The William H. Schuette Memorial Award to an outstanding senior in chemical engineering
  • The A. W. Smith Prize to a senior for academic achievement in chemical engineering in the junior and senior years
  • Outstanding Sophomore Student in Chemical Engineering
  • Outstanding Junior Student in Chemical Engineering

Chemistry

  • The Analytical Chemistry Award
  • The Hippolyte Gruener Award to a student for merit in chemistry
  • The Hypercube Scholar Award
  • The Inorganic Chemistry Award for excellence in inorganic chemistry
  • The Iota Sigma Pi/Frank Hovorka Prize to the woman chemistry major with the highest average after three semesters
  • The Eli Lilly Award to a sophomore or junior chemistry major pursuing the B.S. degree
  • The Charles F. Mabery Prize is awarded to the undergraduate or graduate student presenting the best thesis on a subject connected with research in the Department of Chemistry
  • The Mateescu Citizenship Award
  • The Merck Index Award to an excellent chemistry student
  • The Ignacio Ocasio Freshman Chemistry Achievement Award for the highest achievement in freshman chemistry
  • Polymer Valley Chemical Undergraduate Research Award
  • The Carl F. Prutton Prize for scholarship in chemistry to a student pursuing a BS degree
  • The Olin Freeman Tower Prize for excellence in physical chemistry
  • The W. R. Veazey Prize to a student with the highest academic achievement in physical chemistry courses

Civil Engineering

  • The Kenneth M. Haber Award to the outstanding senior in civil engineering
  • The Roy Harley Prize to a promising senior or graduate student in civil engineering
  • The Craig J. Miller Memorial Award to a student who has shown outstanding academic achievement
  • The Allison C. Neff Memorial Award in recognition of high proficiency in professional studies and participation in professional activities to a junior whose major field is civil engineering
  • The Richard and Opal Vanderhoof Award to an outstanding senior in civil engineering

Classics

  • The Crawford Summer Scholarship to the American School of Classical Studies in Athens
  • The Abraham Lincoln Fuller Prizes for excellence in the study of Greek or Latin
  • The Emma Maud Perkins Prize for excellence in classical studies

Cognitive Science

  • The Cognitive Science Award to the graduating senior for outstanding academic achievement in cognitive science
  • The Award in Cognition and Culture

Dance

  • The Lily Dreyfuss Memorial Award for excellence in dance
  • The Bradford W. Petot Award for Excellence in Dance for a non-major

Earth, Environmental and Planetary Sciences

  • The Charles S. Bacon Award for outstanding contributions to the Department of Geological Sciences
  • The Philip O. Banks Award for outstanding academic achievement in geological sciences
  • The Carol W. Walker Award for an outstanding senior project in the Department of Geological Sciences

Economics

  • The Robert N. Baird Award for academic excellence and leadership in extracurricular activities
  • The Marvin J. Barloon Book Award for outstanding performance in economics
  • The Dean’s Achievement Award for scholarship and leadership in economics
  • The Gardiner Scholarship to a junior majoring in economics and also interested in finance
  • The H. W. Kniesner Prize to an outstanding senior in economics
  • The James Dysart Magee Award to an outstanding student in economics for the senior year
  • The Howard T. McMyler Award to an outstanding student majoring in economics

Electrical Engineering and Computer Science

  • The ACM Award to the senior judged by the student chapter of the Association for Computing Machinery most likely to have an outstanding professional career
  • The Chairman’s Award to a student in the Department of Electrical Engineering and Computer Science who shows exceptional academic or leadership potential
  • The Donald P. Eckman Award to the outstanding senior in systems and control engineering
  • The Electrical Engineering and Computer Science Award for the best senior project in electrical and computer engineering
  • The Senior Project Award in Systems and Control Engineering
  • The Best Senior Project Award
  • The Electrical Engineering Service Award to the senior performing outstanding service to his or her class
  • The IEEE/HKN Award to the senior judged by the student chapters of the Institute of Electrical and Electronics Engineers and Eta Kappa Nu to possess the qualities necessary for an outstanding professional career in a general field of electrical engineering
  • The National Electrical Engineering Consortium William L. Everitt Award to a student who has excelled academically in communications or computers
  • The Andrew R. Jennings Award to a senior for excellence in Computer Engineering and Sciences
  • The Carolyn J. and John A. Massie ’66 Prize for Computer Engineering and Science awarded to the outstanding junior in computer engineering and science with exceptional research and leadership potential
  • The Carolyn J. and John A. Massie ’66 Prize for Computer Engineering and Science awarded to the outstanding sophomore in computer engineering and science with exceptional research and leadership potential
  • The W. Bruce Johnson Award to a senior for an outstanding project in the area of electrical sciences and applied physics
  • The EECS Research Award to the senior demonstrating exceptional research potential
  • The Undergraduate Alumni Capital Award in Systems and Control Engineering to a senior for academic excellence and professional promise.

Engineering

  • First Robotics Scholarship

English

  • The Charles E. Clemens Award for talent and accomplishment in writing
  • The Finley Foster/Emily M. Hills Poetry Prize for the best poem or group of poems
  • The Emily M. Hills Award for the best poem or essay written by a woman in the College of Arts and Sciences
  • The Holden Prize for the best English paper written by an upperclass student
  • The Kennedy Prize for creative work in English
  • The Edith Garber Krotinger Prize for excellence in creative writing
  • The Karl Lemmerman Prize for the best paper by a first-year student
  • The Eleanor Leuser Award for outstanding writing for or about children by a student enrolled in a creative writing course at the university
  • The Nemet Scholarships for the demonstration of excellence in creative writing
  • The Harriet Pelton Perkins Prize to an outstanding student majoring in English
  • The Helen B. Sharnoff Award for formal poetry submitted by undergraduate students

Environmental Studies

  • The Henry David Thoreau Award for an outstanding senior in environmental studies

History

  • The Donald Grove Barnes Award to a senior for excellence in history
  • The Clarence H. Cramer Award for excellence in research and writing of history
  • The Annie Spencer Cutter Prize to a senior for outstanding achievement in history
  • The History Department Award for outstanding achievement in history
  • The Sigma Psi Prize for excellence in history
  • The John Hall Stewart Prize for excellence in historical studies

Judaic Studies

  • The Ira and Ruth Bressler Prize to a student who has done outstanding work in the area of Jewish studies
  • The Eudese and Elmer Paull Prize to one or several undergraduate or graduate students who demonstrate an interest in Jewish studies or Jewish contemporary life

Macromolecular Science and Engineering

  • The Hal Loranger Award to the outstanding senior in polymer science
  • The Samuel Maron Memorial Award to an undergraduate for excellence in polymer research

Management

  • The Robert O. Berger Jr. Award to a junior who demonstrates overall achievement in scholarship, as well as notable community participation and leadership
  • The Nellie Chittenden Carlton Prize to a senior in management whose outstanding work in the general field of economics shows the greater promise
  • The Dean’s Achievement Award for excellence in scholarship and leadership in management
  • The Excellence in Finance Award
  • The Excellence in Marketing Award
  • The Financial Executive’s Institute Award
  • The Outstanding Marketing Student Award
  • The Roulston Performance Award for outstanding performance in management
  • The Kevin J. Semelsberger Prize for excellence in management
  • The Iris Wolstein Award for Excellence in Business Venture History to a student whose work on projects and/or course work related to the study of Cleveland business venture history is determined to have made a significant contribution to the understanding of the business development in Northeast Ohio and related environs
  • The Wolstein Family Award for Excellence in Business Venture Plan Development to a student enrolled in a major or minor in Weatherhead undergraduate programs whose business venture development plan is considered to have the highest promise to be successfully initiated

Materials Science and Engineering

  • The Wesley P. Sykes Prize to a senior majoring in materials science and engineering who shows outstanding ability in scientific research, especially as evidenced by the quality of his or her senior project.
  • The Professor Jack F. Wallace Award to the materials science and engineering student who embodies the dedication and spirit of Professor Wallace

Mathematics

  • The Case Alumni Award to an outstanding senior mathematics major
  • The Chair’s Award to a student contributing to the intellectual life of the majors program
  • The Max Morris Prize to an outstanding undergraduate student in mathematics who is pursuing the BS degree.
  • The Webster Godman Simon Mathematics Award to a sophomore or junior pursuing a BA degree, for excellence in mathematics

Mechanical and Aerospace Engineering

  • The Robert and Leona Garwin Prize to a student who has demonstrated theoretical scientific ability with experimental competence and inventive talent
  • The Gustav Kuerti Award to the senior in mechanical and aerospace engineering who has demonstrated the highest level of scholarship
  • The Anish Shah ’91 Award to an outstanding senior in mechanical and aerospace engineering based on academic achievement, extra-curricular activities, and community service
  • The Fred Hale Vose Prize to the senior in mechanical engineering who has demonstrated the greatest promise for professional leadership

Modern Languages and Literatures

  • The Arabic Book Prize for high achievement in Arabic
  • The Louise Burke French Prize to an outstanding French student
  • The Chinese Book Prize for high achievement in Chinese
  • The Susie Scott Christopher Prize for excellent contributions to the French program
  • The Department of Modern Languages and Literatures Award for outstanding achievement
  • The Emile B. deSauze Award for attaining the highest honors in modern languages and literatures
  • The Folberth German Prize for excellence in German language and literature
  • The French Book Prize for high achievement in French
  • The German Book Prize for high achievement in German
  • The Hebrew Book Prize for high achievement in Hebrew
  • The Italian Book Prize for high achievement in Italian
  • The Japanese Book Prize high achievement in Japanese
  • The Max Kade Excellence in German Award
  • The Florence Keuerleber Prize to an undergraduate student who has seriously pursued and excelled in the study of a modern language while majoring in another area
  • The Russian Book Prize for high achievement in Russian
  • The Spanish Book Prize for high achievement in Spanish

Music

  • The Arthur H. Benade Prize to a senior with a major other than music who has made a notable contribution to music on campus during his or her undergraduate years
  • The Charles E. Clemens Prize for talent and accomplishment in music
  • The Doris Young Hartsock Prize for outstanding performance in music education
  • The Kennedy Prize for creative work in music
  • The Lyman Piano Award
  • The Joan Terr Ronis Recital Prize to an outstanding undergraduate majoring in music who has made an exceptional contribution to the musical life of the University

Nursing

  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Acute Care Nursing
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Community Health Nursing
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Critical Care Nursing
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Gerontology
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Maternal-Child Nursing
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Nursing Informatics
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Nursing Research
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Pediatric Nursing
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Psychiatric/Mental Health Nursing

Nutrition

  • The Mary Eliza Parker Award for excellence in nutrition and dietetics

Philosophy

  • The Truman P. Handy Philosophical Prizes to outstanding juniors or seniors for excellence in philosophy

Physical Education

  • The Emily Russell Andrews Award to the senior woman who makes the greatest contribution to the physical education department through scholarship, leadership, participation, and service
  • The Philip K. “Nip” Heim Award to the senior man who makes the most outstanding contribution to Case Western Reserve University through the athletic program
  • The Dorothy L. Hoza Award to the outstanding freshman, sophomore or junior who has made a strong contribution to the women’s intercollegiate sports program, maintained a high level of academic achievement, shown leadership in the team, and contributed service to the department and university
  • The Patricia B. Kilpatrick Award to the four-year varsity participant with the highest grade point average
  • The Arthur P. Leary Award to the outstanding first-, second- or third-year student who has demonstrated leadership, good sportsmanship, maintained good academic standing, and made contributions to the department and university

Physics

  • The B.S. Chandrasekhar Prize awarded upon completion of the junior year to a physics major who has demonstrated superior performance
  • The Leslie L. Foldy Award to the outstanding senior in physics
  • The Dayton C. Miller Award to an outstanding senior in physics for the best thesis
  • The Elmer C. Stewart Memorial Award to an outstanding senior in Physics who has demonstrated achievement in the applications of physics
  • The Senior Award for service and scholarship in physics

Political Science

  • The James Dysart Magee Award for the senior year, to an outstanding student in social and behavioral sciences
  • The Flora Stone Mather Alumnae Award for outstanding academic performance in political science

Psychological Sciences

  • The Stephen Bednarik Memorial Award to an outstanding senior majoring in psychology
  • The James Dysart Magee Award for the senior year, to an outstanding student in social and behavioral sciences
  • The Professor Edwin P. Hollander, Adelbert 1948, and Mrs. Patricia A. Hollander Capstone Research Award
  • The Flora Stone Mather Alumnae Award for outstanding academic performance in psychology
  • The National Student Speech-Language-Hearing Association Award for outstanding leadership and achievement in communication sciences

Religious Studies

  • The Ratner Family Prize to a graduating senior for the highest academic achievement in the study of religion

Sociology

  • The Stella Berkeley-Friedman Award to a graduating senior for the highest academic achievement in the study of sociology
  • The Robert C. Davis Award for demonstrated commitment to sociological studies
  • The Mark Lefton Award for excellence in sociological studies
  • The James Dysart Magee Award for the senior year, to an outstanding student in social and behavioral sciences
  • The Schermerhorn Award for an outstanding student in sociology

Theater

  • The Dionysus Award for an outstanding contribution to theater for a student not majoring in theater arts
  • The Barclay Leathem/Nadine Miles Award for creativity and general excellence in theater

Women's and Gender Studies

  • The George Sand Award in Women’s and Gender Studies to a graduating senior majoring or minoring in the field for excellence in academic performance
  • The Sojourner Truth Award to an outstanding student who combines academic excellence in Women’s and Gender Studies with commitment to community service, advocacy of women’s and gender-related issues, and activism
  • The Mary Wollstonecraft Award to a continuing undergraduate student for excellence in Women’s and Gender Studies courses

Awards for Study Abroad

  • The Brookes Friebolin Award to an outstanding student for study in France
  • The Eva L. Pancoast Memorial Fellowship for graduating senior women in the College of Arts and Sciences or women students in the School of Graduate Studies interested in extending their education by foreign travel or study
  • The Alice Seagraves Award to outstanding students for study abroad

Collegiate Awards

  • The Robert J. Adler Award to the senior student in the Case School of Engineering who, through high scholarship, technical creativity, and service to his or her peers, best exemplifies the ideals and talents of Professor Robert J. Adler
  • The Bolton Scholar Award for Academic Excellence
  • The Bolton Scholar Award for excellence in leadership and community service
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Nursing for the student who has attained the highest academic record at the junior level
  • The Bolton Scholar Award for Excellence in Nursing for the student who has attained the highest academic record at the sophomore level
  • The Carol and Edward Breznyak G’64 Cooperative Education Student of the Year Award to a student in the Case School of Engineering who has demonstrated outstanding performance in the Cooperative Education Program based on industry evaluations, written reports and student initiative
  • The Case Alumni Association Prize for Achievement to the senior with the best academic record in the Case School of Engineering
  • The Case Western Reserve University Women’s Club Prize for a student completing an outstanding Capstone Project
  • The Edward J. “Ted” Corcoran Award to a senior for outstanding leadership, character and service
  • The Director's Award for the Outstanding BSN Graduate
  • The Russell A. Griffin Award to a senior in the College of Arts and Sciences who has made the most significant contribution to campus life
  • The George T. Hunt Awards to a junior and a senior outstanding in leadership, scholarship, and service
  • The Junior Award of the College of Arts and Sciences to juniors with the best academic records at the end of five semesters
  • The Matthew Leskiewicz Award to a senior in the Weatherhead School of Management for outstanding leadership and service
  • The Louis K. Levy Prize for an outstanding junior in the College of Arts and Sciences
  • The P. G. “Jerry” Lind Award for a graduating senior in engineering or science who has made a significant contribution to campus life
  • The Flora Stone Mather Alumnae Award for outstanding academic performance in the humanities
  • The Outstanding Junior Awards of the Case School of Engineering to juniors with the best academic records at the end of five semesters in the Case School of Engineering
  • The Outstanding Sophomore Awards of the Case School of Engineering to the sophomores with the best academic record at the end of three semesters in the Case School of Engineering
  • The Phi Beta Kappa Prize to sophomores with the best academic records in a liberal arts curriculum after three semesters
  • The Harriet Levion Pullman Award to a sophomore outstanding in scholarship, leadership, and service
  • The John Schoff Millis Award to the senior with the best academic record in the College of Arts and Sciences
  • The Sylvia Green Rosenberg Award to a part-time or full-time non-traditional student
  • The Robert L. Shurter Prize to a senior for leadership in extracurricular activities in the 2009-2010al Award to an outstanding premedical student for the senior year
  • The Joseph Skigin Memorial Award to an outstanding premedical student for the senior year
  • The Kent H. Smith Award to an outstanding senior displaying extraordinary leadership, character, and scholarship in the Case School of Engineering
  • The Stephanie Tubbs-Jones Award for significant contributions to campus life, scholarship and community service
  • The Weatherhead School of Management Award to a senior, for outstanding achievement in the Weatherhead School of Management
  • The Stanley E. Wertheim Prize for an outstanding junior in the Case School of Engineering who has demonstrated leadership skills through involvement in campus or co-op activities
  • The Peter Witt Scholarship to a deserving student who demonstrates a vital and active interest in the improvement of life in Cleveland